Haber Detay

E171 Titanyum dioksit gıda katkı maddesi nedir?

03.08.2013 01:16:11

E171 Titanyum dioksit gıda katkı maddesi nedir?

E171 gıda katkı maddesi nedir? E171 katkı maddesinin kaynağı nedir? E171 katkısının fonksiyon ve özellikleri nelerdir? E171 hangi ürünlerde kullanılıyor? E171 katkısının kabul edilebilir günlük alım miktarı ne kadardır? E171 katkısının İslam dini açısından sakıncası var mı? E171 helal mi haram mı? E171 yenir mi yenmez mi?.



Günümüzde endüstrinin gelişmesi, besinlerin üretim ve tüketim ilişkileri gıda katkı maddelerinin kullanımını teknolojik bir zorunluluk olarak ortaya koymaktadır.Ev dışında çalışanların artması, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, besin hazırlama için kısıtlı zaman kalması veya besinleri pratik bir şekilde hazırlama isteği yarı-hazır veya ticari olarak tamamen hazırlanmış olan besin üretimini teşvik etmiş, bu da gıda katkı maddelerinin kullanımını kaçınılmaz kılmıştır.

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği Gıda Katkı Maddeleri'ni "gıdanın üretilmesi, tasnifi, işlenmesi, hazırlanması, ambalajlanması, taşınması, depolanması sırasında gıda maddesinin tat, koku, görünüş, yapı ve diğer niteliklerini korumak, düzeltmek veya istenmeyen değişikliklere engel olmak ve düzeltmek amacıyla kullanılan maddelerdir" şeklinde tanımlanmaktadır.

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde çeşitli amaçlarla kullanılan 300 civarında katkı maddesi yer almaktadır. Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde, besin etiketinde içindekiler kısmında besine katılmış olan katkı maddesinin fonksiyonu ile birlikte adı veya E kodunun yazılması zorunludur.

Gıda katkılarının riskleri ve yararları değerlendirildiğinde unutulmamalıdır ki; mikroorganizma kontaminasyonu ile oluşan gıda zehirlenmeleri, katkı maddelerinin etkisiyle tetiklenen astım atakları ve ürtiker vakalarından binlerce kez daha fazladır. Çok az sayıdaki kişi gıda katkılarına hassas olduğundan; bu kişilerin gıda etiketlerini okuyarak, bunlardan sakınmaları en iyi önlemdir.

E171 Titanyum dioksit

CI 77891

Kaynağı:
Doğal beyaz mineral.

Fonksiyon ve Özellikleri:
Yüzey kaplamak için beyaz renk; üründe katmanları ayırmak için kullanılır; diş macununda beyazlatıcı ajan.

Ürünler:
Geniş ölçüde kullanılır.

Kabul edilebilir günlük alım miktarı:
Belirlenmemiştir.

Yan etkileri:

Yan etkisi bilinmemektedir.

Kullanımındaki sınırlamalar:
Yoktur; E171 bütün din grupları, yalnızca et yemeyen vejeteryanlar ve etin yanı sıra süt ve süt ürünleri de yemeyen vejetaryanlar tarafından tüketilebilir.

- Helal Marketler Hangi İlde?


- Helal Sertifikalı  Ürünler Siz En Yakın Hangi Markette?


- Helal Gıda Sertifikalı Firmalar hangileri?